Eva a Kniha poznání

„Dokud se zlý světélka bojí,
spěchej tam, kde člověk se se zemí spojí.
I dítě zná symbol, co život značí
ke zkrocení Země ti tohle znát stačí.”

O čem kniha je

Jedenáctiletá Eva vyráží s rodiči a starší sestrou Sárou autem k moři. Po těžké havárii se však obě děvčata ocitají v lese, kde objeví dosud skrytý fantasy svět. V něm se jim stanou průvodci i rádci stromidé – bytosti žijící v dokonalém souladu s přírodou.

A tak Eva, která se od nich dozvídá, že je vyvolená, poznává lidmi dávno zapomenuté nadpřirozené bytosti, letí za mořskými pannami, je zajata hejkaly, na klisně patronky koní překoná stovky kilometrů, jen aby získala vzácnou a po generace loupenou i darovávanou Knihu poznání.

Dokáže s její pomocí naplnit své předurčení a zkrotit první ze vzbouřených živlů?

O tom je právě Eva a Kniha poznání.

Ukázka 1., Ukázka 2. Koupit knihu

Komu je první díl určen
Obrázek, Setkání Evy s Živou
Autor kresby: Eliška Peřinová

Eva a Kniha poznání je čtení pro celou rodinu. Ať už si ji budete číst společně, nebo každý zvlášť a pak si o ní povídat, věřím, že se může stát vhodným prvkem pro stmelení rodiny.

S úspěchem byla testována na dětech od 4. třídy. Protože v ní najdete dobrodružství i napětí, humor i dojetí, může číst máma i táta, ségra i brácha.

 

 

 

 


Postavy
Eva a mořské panny
Autor kresby: Eliška Peřinová

Eva
je 11letá holka, která má sice ve škole samé jedničky, ale přesto je často za outsidera. Nejde jí tělocvik a její učitelka jí to dává patřičně najevo. Eva má proto mindráky a vlastně odpor ke všemu pohybu. Pro splnění úkolu se ale o svém těle musí hodně naučit. Ovládat ho, nebo spíš přijímat?

Sára
je starší sestra Evy. Mezi čtenáři se stala jednou z nejoblíbenějších postav, protože je pořádně hubatá. Každou vážnou chvilku zlehčuje, nic jí není svaté. Se svojí mladší sestrou se hádá a pere, ale když jde do tuhého, jedna za druhou by bez váhání položila život.

Fantasy postavy
V knížce najdete nejrůznější postavy z české či slovanské mytologie: bohyni úrody Živu a její klisnu, hejkaly, bludičky i Polednici.
Samozřejmě všichni mají nové vlastnosti, nová předurčení. A tak se například dozvíte, co je hromu podobné bouchání, šířící se z lesa, nebo to, proč před mnoha lety zhaslo světlo bludiček.
Kromě tradičních postav v knize potkáte i některé úplně nové, o kterých se jinde nedočtete.

Hlavní úlohu mají stromidé. Bytosti podobné lidem, ale ne všemi lidmi viděné. Bytosti, žijící ve stromech. Jejich jména i vlastnosti jsou odvozené od stromu, ve kterém žijí, a jejich řeč připomíná zvuky lesa. A právě stromidé se obou dívek v lese ujmou a pomáhají Evě připravit se na její těžký úkol. Oslovují ji První dítě, ale proč, to jí neprozradí.


Recenze na fantasyplanet.cz

(magazín o fantasy, scifi a hororu. Knížky, komiksy, filmy,…)

Občas se zajímavé knihy ukrývají za nenápadnou obálkou. Takovou je i Eva a Kniha poznání. V záplavě fantasy ság pro mládež bylo docela těžké ji objevit. Ale rozhodně to stálo za to. Příběh se silným ekologickým podtextem čerpá inspiraci z české tradice, známých pohádek, pověr i mýtů.
Více zde >>>


Něco navíc

 

Kromě dobrodružství a napětí je v knížce skryto i několik poselství:

Rodina je na prvním místě ( Eva se sice se svojí sestrou hádá, ale když jde do tuhého, jedna by za druhou položila život).

I když nám někdo soustavně nahlodává sebevědomí – třeba při hodinách tělocviku- neznamená to, že navždy budeme jen sedět v koutě

Naše země je stejně krásná jako jiné, možná dokonce o něco krásnější.

Příroda je to, co je potřeba chránit a chovat v úctě.

Autor kresby: Eliška Peřinová

Eva má svého koně. Která z nás po něm v dětství netoužila? Já na koni jezdila od 12 let, později si dva koupila, a tak máte jistotu, že o koních nepíšu žádné koniny:-)

Vím, jak myslí a mluví děti ve věku hlavní hrdinky. Když jsem Evu psala, bylo mé dceři právě tolik let.

V každém díle musí Eva pro zvládnutí úkolu zapracovat sama na sobě. Mnoho se naučit, pochopit a nebo prostě přijmout. A to hlavně v oblasti, která souvisí se vzbouřeným živlem.
V prvním díle je to Země a tedy fyzická podstata člověka – tělo, ve druhém díle – Eva a studna žalu – je to Voda a emoce, ve třetím díle to budou myšlenky, které se musí Eva naučit mít pod kontrolou, aby mohla zkrotit živel Vzduchu. Nejtěžší jistě bude ovládnout živel Ohně, protože to dokáže jen ten, kdo porozumí neviditelnému světu energie.